Schneider Electric, Kesintisiz Güç Kaynaklarında Siber Güvenliğin Önemini Vurguluyor

  • Schneider Electric, sayıları hızla artan siber saldırılar ve fiziksel ihlallere karşı, BT altyapısındaki kesintisiz güç kaynakları gibi potansiyel olarak korunmasız erişim noktalarının göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguluyor. 
  • Şirket, bu konuda sektöre çözüm sunmak üzere APC Smart-UPS Modular Ultra serisini mevcut özellikleri destekleyici nitelikte üç yeni siber güvenlik seviyesi ile birlikte sunuyor.

 

Enerji yönetimi ve otomasyonda dünya çapında uzman olan Schneider Electric, kullanıcıları kesintisiz güç kaynaklarına (KGK) yönelik siber güvenlik ihlallerine karşı uyarıyor. Sayıları hızla artan ve donanım sistemine yetkisiz erişim yoluyla oluşan bu tehditler, kurumların güvenliği, güvenilirliği ve işin sürdürülebilirliği için risk oluşturuyor. Sektör son yıllarda yazılım ve bulut güvenliğine odaklanmış olsa da siber suç aktörleri, saldırı gerçekleştirmek için donanımlardaki güvenlik açıklarından faydalanıyor.

KGK’ler, hastaneler ve üretim tesisleri gibi farklı ortamlarda çok çeşitli uygulamalara, görev açısından kritik altyapılara ve BT sistemlerine yedek güç sağlıyor. Bu noktalardaki siber güvenlik ihlalleri toplumsal ve ekonomik sürdürülebilirliği tehdit ederken ilgili şirketler için de mali yük ve itibar kaybına yol açıyor. Aynı zamanda herhangi bir güvenlik açığı söz konusu olduğunda hem KGK hem de bağlı olduğu sistem için risk oluşturuyor. Dolayısıyla tüm KGK’ler için yüksek düzeyde siber güvenlik sağlanması önem taşıyor. Yapılan araştırmalar şirketlerin %63’ünün donanımla ilgili güvenlik sorunu yaşadıklarını ortaya koyuyor.

Güvenlik ihlallerinin önlenmesi ise sahte KGK aksesuarlarının ve kötü amaçlı donanımsal yazılımların engellenmesi ve uçtan uca güvenilirlik sağlayacak bir mimari ile mümkün. Bu kapsamda KGK sistemlerinin geliştirilebilmesi için önem taşıyan güç ve akü modülleri takma aşamasında KGK sistemine yetkisiz ve sahte parça ya da aksesuar kullanımını engelleyecek bir sisteme ihtiyaç bulunuyor. Aynı zamanda böyle bir sistem siber suçluların sisteme erişim sağlamak için kullandıkları en yaygın yöntem olan donanıma kötü amaçlı yazılımların indirilmesine karşı da koruma sağlıyor. 

Bu kritik ihtiyaçlara yanıt sunmak üzere Schneider Electric, APC Smart-UPS Modular Ultra serisini mevcut özellikleri destekleyici nitelikte üç yeni siber güvenlik seviyesi ile birlikte sunuyor. Smart-UPS üniteleri, Schneider Electric’in bulut üzerinden uzaktan izleme ve bakım imkanı sağlayan EcoStruxureTM BT izleme platformuna bağlanabiliyor. Böylece APC Smart-UPS Modüler Ultra Serisi, yüksek bir finansal yük ve güven kaybı yaratan siber güvenlik ihlallerinin önlenmesinde yardımcı olabilecek birden fazla güvenlik seviyesi sağlıyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top