Ming ile tüm çalışanları tek platformda buluşturuyor

İş yapış şekillerinde devrim yaratan dijital dönüşümün hız kazandığı günümüzde kurum içi iletişim hem çalışanlar hem de şirketler için daha kritik hale geldi. Özellikle evden ve hibrit çalışma modelinin giderek yaygınlaşması, beyaz yakalıların aidiyet hissini yitirmesine ve iş arkadaşlarıyla iletişimde zorlanmasına neden oluyor. Mavi yakalılar ise dijitalleşme sürecinin dışında tutulduğu için çalıştığı kurumla sağlıklı ve sürdürülebilir bir ilişki yürütemiyor. Bu sorunlara çözüm sunmayı hedefleyen genç girişimci Merve Yorgancılar Işıtmak, yeni nesil İK platformu Ming’i kurarak mavi ve beyaz yakalı tüm çalışanları tek bir platformda buluşturdu. 

 Tüm çalışanların birbiriyle ve kurumla olan etkileşimini artırmayı hedefleyerek yola çıkan Merve Yorgancılar Işıtmak, Ming’i kurum içi iletişim platformu olmaktan çok daha öteye taşıdı. Telefona yüklenen uygulama aracılığıyla şirket içi sosyal ağ yaratan Ming sayesinde çeşitli anketler yapılarak çalışanların geri bildirimde bulunması, istek ve taleplerini dile getirmesi sağlanıyor. Ayrıca çalışanlar platformda ilan yayınlayabiliyor, bordro ve izinlerini dijital ortamdan takip edebiliyor. “Şirketler dijitalleşme sürecinde odağına beyaz yakalıları aldı. Oysa pek çok işletmede çalışanların büyük kısmı mavi yakalı. Biz de mavi yakalılara konuşma hakkı vermek istedik” diyen genç girişimci Merve Yorgancılar Işıtmak, Ming’in yola çıkış hikâyesini, sunduğu katkıları ve gelecek hedeflerini anlattı.

Kariyer yaşamında girişimci rolünü üstlendi

Sabancı Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra dört yıllık ajans deneyiminin ardından aile şirketi olan Yorglass’ta çalışmaya başlayan Işıtmak, şirkette kurumsal iletişim departmanını kurma görevini üstlendi. Bu sırada iç iletişimi güçlendirecek bir platforma ihtiyaç olduğunu gören genç girişimci, çalışanların birbiriyle ve kurumla olan etkileşimini artırmak için Ming’i kurdu. Yorglass Yönetim Kurulu Üyesi olarak sürdürdüğü kariyer yaşamında girişimci rolünü de üstlenen Işıtmak; işe ve emeğe değer veren, tüm fikirlere açık, evrensel kaliteyi temel alan, tüm paydaşların etkileşimde olduğu bir çalışma kültürü oluşturdu.

“Beyaz yaka ve mavi yakayı tek platformda birleştirdik”

İçinde bulunduğumuz dönemde işveren markası iletişimini daha şeffaf hale getirmenin çalışanlar için ne kadar önemli olduğunu gözlemleyerek bu yola çıktıklarını belirten Işıtmak; “Bununla birlikte fark ettik ki, birçok şirket dijitalleşmeyi genellikle beyaz yakalılara odaklayarak ilerliyor. Oysa Türkiye’de çalışanların büyük bir kısmı mavi yakalı ve biz onların da dijitalleşmeye katılmaya hazır olduklarını fark ettik. Ayrıca B2B bir şirket olarak içerik oluşturma konusunda büyük zorluklar yaşadık. Bu noktada kurum içi iletişimi artırmak, aidiyet duygusunu güçlendirmek ve motivasyonu yükseltmek amacıyla yola çıktık. Her çalışanın dijitalleşme sürecine katılması gerektiğini savunan bir vizyonla çalışanların kurumları için paylaşım yapmasını kolaylaştıran bir platform olan Ming’i kurmaya karar verdik” diye konuştu.

Şirketlerin ihtiyaçlarına göre özelleştirilebiliyor

Ming’i bir yazılım şirketi bakış açısı ile değil, sanayi şirketleri bakış açısı ile geliştirmeyi sürdürdüklerini kaydeden Işıtmak, “Bu yaklaşımımızla Ming’i diğer şirketlerin de iç iletişim süreçlerini yönetebilecekleri bir uygulama haline dönüştürdük. İşletmeler etkinliklerini burada paylaşabilir, anketler düzenleyebilir, çalışanlardan geri bildirim alabilir, ürünlerini tanıtabilir, bordrolar indirilebilir ve izin talepleri oluşturabilir. Ming, içinde birçok farklı modül barındırması özelliğiyle şirketlerin ihtiyaçlarına göre özelleştirilebiliyor. Motivasyon için ayrılan bütçeye göre özel çalışmalar yapabiliyoruz” dedi.

Çalışanlar arasında ankete katılım oranı yüzde 80 arttı 

Ming ile çalışanların hızla dijital İK süreçlerine uyum sağladığını ve ankete katılım oranlarının yüzde 80 arttığını vurgulayan Işıtmak; platformun çalışanlara sunduklarına ilişkin şu bilgileri verdi: Çalışanlar her eylemlerinde puan kazanıyor ve bu puanları uygulama içindeki marketlerde kullanabiliyor. Ming, e-posta adresi gerektirmiyor, böylece çalışanlar telefon veya sicil numarası gibi erişilebilir verileri ile platforma giriş yapabiliyor. Uygulama üzerinde kurum içi faaliyetler yayınlandığı için çalışanlar kurumlarını daha yakından tanıyabiliyor. Örneğin, çalışanlar tarafından yapılan “iş ayakkabımızdan memnun değiliz” bildirimi, şirket tarafından hızla kabul gördü ve çalışanların konforu sağlandı. Ming’in ilan modülüne çalışanlar okudukları kitapları ekledi ve iş arkadaşlarıyla paylaştı. Böylece kitaplar aracılığıyla çalışanlar o güne kadar hiç tanımadıkları arkadaşlarıyla tanışma fırsatı yakalıyor. Ayrıca ders kitaplarının fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle kitap çemberi oluşturduk. Şirket çalışanları çocuklarının mezun olduktan sonra kullanmadığı kitaplarını iş arkadaşlarının çocuklarıyla ücretsiz olarak paylaşabiliyor. Bu sayede bir sosyal yardımlaşma ağı da kurmuş oluyoruz.”

Depremde dayanışma ekibi oluşturdu

Ming’i daha kapsamlı ve entegre bir iç iletişim platformu haline getirmek için farklı dinamiklere cevap verecek yeni modüller geliştirdiklerini söyleyen Merve Yorgancılar Işıtmak, “2020 yılında İzmir’deki depremin ardından ortaya çıkan ve dayanışmanın gücünü temsil eden ilan modülümüzü geliştirdik. Bu üzücü olayın ardından birçok şirket içerisinde dayanışma ikliminin güçlendiği bir dönemde çalışanlar arasında büyük bir dayanışma örneği görüldü. Biz de bu değerli deneyimi daha kalıcı ve faydalı hale getirmek amacıyla Ming’e bu modülü entegre ettik. Aynı şekilde Kahramanmaraş merkezli depremler sırasında da bu modülün büyük faydasını gördük. Uygulamamızı, dayanışmanın gücüyle sağladığı faydaları dikkate alarak farklı boyutlara taşımaya devam ediyoruz” ifadelerinde bulundu.

Yıl sonunda 25 bin çalışana ulaşmayı hedefliyor

Ming, şu anda Manisa, Bolu, Eskişehir ve Çerkezköy’deki yedi Yorglass işletmesinde 2 bin çalışan tarafından kullanılıyor. Yıl sonunda 25 bin çalışan sayısına ulaşmayı hedeflediklerini söyleyen Işıtmak; “Küçük bir yazılım ekibiyle başladığımız yolculuğumuza Gebze Teknopark’ta devam ediyoruz. Yeni firmalara tanıtım ve satışlar yapmaya başladık. Çağın gereklerine uygun bir vizyon ışığında ilerleyen dinamik bir ekip olarak kendimize büyük hedefler koyduk” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top