League of legends’ın 2024 sezonu başlıyor

2024 yılında League of Legends oyun içine, Arcane’in 2. sezonuna, LoL Esporu’na ve dahasına gelecek içeriklerin ön izlemeleri.

 Önde gelen oyun yayıncısı ve geliştiricisi Riot Games, 2024 yılı için planlananları ve Arcane’in 2. sezonunun önizlemesini içeren bir videoyla dünyanın en popüler MOBA’sı ve 1 numaralı bilgisayar oyunu “League of Legends”ın (LoL) ve LoL Esporu’nun 2024 Sezonu’nu bugün başlattı. Etkinlik LoL’de sıradan oyuncular için dereceli sezonunun, profesyonel oyuncular içinse turnuva sezonunun resmi başlangıcı niteliğinde. Aynı zamanda oyuncuları yıl boyunca gelecek içerikler hakkında bilgilendiriyor. 

“Sezon Başlangıcı, önümüzdeki haftalar ve ayların zemininin hazırlandığı ve ekibin üstünde çalıştığı içeriklerden bir kısmının tanıtıldığı nokta,” diyor LoL Stüdyosu Lideri Andrei Van Roon. “Umarız 2024 için şimdiye dek gördüğünüz içerikler sizi heyecanlandırmıştır.  Ayrıca bu yıl ekim ayında LoL’ün 15. yaşını kutlayacağımız için özel bir yıl! Tırmanışınızda bol şans ve 2024 Sezonu’na hoş geldiniz.”

2024 yılında oyuncular için Arcane’den ilham alarak hazırladığımız oynanış düzenlemeleri ve karakterler, Şampiyon Ustalığı sistemine yönelik değişiklikler, Arena’nın dönüşü, yeni bir oyun modu ve daha fazlası gibi çeşitli güncellemeler planlıyoruz. Ayrıca LoL Esporu, küresel turnuvalarımız League of Legends Sezon Ortası Turnuvası (MSI) ve League of Legends Dünya Şampiyonası’na katılım kurallarında değişiklikler olacağını ve LoL’e özel bir onur listesi olan LoL Espor Hall of Legends’ın hayata geçirileceğini duyurdu. 

Çağrı, Afet ve Savaşçılar tarzındaki uzun zamandır beklenen bir video öyküyle birlikte 10 Ocak’ta yeni sezon başlayacak. Çıkacak olan içerik ve güncellemelerin ayrıntıları aşağıda.

Arcane: 2. Sezon

Önceden de duyurduğumuz üzere Arcane’in 2. sezonu kasım ayında dünya çapında yayınlanacak. İlk olarak 1. sezonda görülen Ambessa Medarda, yeni sezonu kutlamak için yılın ilerleyen dönemlerinde (daha önceden bahsettiğimiz bir Arcane şampiyonuna yönelik görsel ve oynanış yenilemesiyle birlikte) Vadi’ye gelecek. Ayrıca Arcane temalı oynanış düzenlemeleri, dizide sevilen bir şampiyona yönelik oyun içi güncelleme ve yeni kostümler de aynı dönemlerde League of Legends’a gelecek. O zamana kadar yeni sezonun önizlemesi YouTube’dan izlenebilecek.

2024’te Şampiyonlar

Skarner’ın Görsel ve Oynanış Yenilemesi tamamlanıyor ve bu yılın ilk yarısında Vadi’ye gelecek!

Ekip, Skarner’dan sonra iki şampiyon güncellemesi üstünde çalışacak. Bunlardan biri Arcane’de yer alan bir şampiyon olacak ve dizideki betimlemesine daha uygun olması için güncellenecek. Diğeri de oynanışına özel olarak odaklanacak Shyvana olacak.

Yavru Alev, Smolder 9 Ocak’ta Açık Beta’ya gelecek! Smolder hakkında ayrıntılı bilgi burada yer alıyor.

Smolder’dan sonraki şampiyonumuz vastaya, üst koridor ve orta menzilli bir büyücü.

2024’te Kostümler

2024’te Rammus ve Olaf kostümleri çıkacak!

2024’ün ilk yarısındaki Prestij Serisi kostümler sırasıyla Rakan, Ezreal, Kindred, Evelynn ve Kayle için olacak.

Ekip, an itibarıyla Lee Sin’in kostümleri üstünde çalışıyor. Lee Sin’in Görsel ve Sürdürülebilirlik Güncellemesi (GSG) mayıs ayının başlarında oyuncularla buluşacak.

Teemo’nun GSG’si ekibin tahmininden daha fazla vakit aldığı için bu yılın ilerleyen dönemlerinde çıkış tarihine dair güncellemeler paylaşılacak.

Yılın ilk etkinliği olan Yeni Ay Yılı’nda yepyeni Semavipullu ve geri dönen Porselen kostüm serileri yer alacak. Oyuncular 14.3 ve 14.4 Yamalarında şu kostümlerle tanışacak:

 • Semavipullu Lee Sin
 • Prestij Semavipullu Ezreal
 • Semavipullu Ezreal
 • Semavipullu Kai’Sa
 • Semavipullu Master Yi
 • Semavipullu Diana
 • Semavipullu Janna
 • Semavipullu Smolder
 • Prestij Porselen Kindred
 • Porselen Graves
 • Porselen Darius
 • Porselen Miss Fortune
 • Porselen Morgana
 • Porselen Irelia
 • Porselen Aurelion Sol

2024’ün ilk yarısında dönecek diğer kostüm serileri şöyle: Porselen, Periler Meclisi, KOD ADI ve Kanlı Ay.

Brolaf, İşadamı Mundo ve Ejderha Terbiyecisi Tristana gibi eski efsanevi kostümlereyse çerçeve eklenecek.

2024’te Sistemler

Ekip, dereceli sisteminin oyuncu becerisini nasıl belirlediğine yönelik iyileştirmeler yapmaya odaklanıyor. Böylece bir oyuncunun oldukça farklı dereceden bir oyuncuyla eşleştirildiği durumlar azalacak ve yeni sezonda kazanılan LP ile kaybedilen LP daha yakın olacak.

Ayrıca yılın ilk yarısında Şampiyon Ustalığı sistemine de değişiklikler geliyor. Ayrıntılı bilgi burada.

Oyunlardaki yüksek bot sayısı, derecelide rahatsız edici miktardaki ikincil hesaplar ve hile yazılımı kullanımındaki artışa yönelik geribildirimlere yanıt olarak Vanguard’ı LoL’e getiriyoruz. Bu uygulama devam eden karşılaşmaların durdurulmasına ve tespit edilen hileciler veya botlarla aynı oyunda yer alan oyunculara LP iadesi yapılmasına imkân tanıyacak.

2024’te Modlar

 • Arena yılın ilk yarısında şu geliştirmelerle birlikte geri dönüyor:
 • Arena’daki takım sayısı 2 oyunculu 4 takım yerine 2 oyunculu 8 takıma ve dolayısıyla toplam oyuncu sayısı da 16’ya çıkıyor.
 • Bu doğrultuda arayüz değişiklikleri yapılacak. Ayrıca yeni eklentiler, haritalar ve diğer geliştirmeler de yolda.
 • URF modu 14.3 ve 14.4 Yamalarında Yeni Ay Yılı için geliyor. Ardından da Hepimiz Birimiz İçin çıkacak.
 • Bu yılın ilerleyen aylarında temel LoL oynanışına farklı bir yorum getiren yeni bir oyun modu çıkacak ve arkadaşlarla daha rahatlatıcı zaman geçirilebilmesini sağlayacak.

2024’te LoL Esporu

LoL Esporu, MSI’ın getirilerini büyütmeye ve Dünya Şampiyonası’yla bağını kuvvetlendirmeye devam ediyor. Bu doğrultuda 2024 yılında MSI şampiyonu olan takım, Dünya Şampiyonası’nda bir yeri garantileyecek. Bu aynı zamanda takımın ait olduğu bölgenin de turnuvada fazladan bir yer kazanması anlamına geliyor. Ayrıca en iyi performansı gösteren ikinci bölge de ilave bir yere sahip olacak.

Bu sezon LEC, LCS, LCK ve LPL’in her biri Dünya Şampiyonası’na üç takım gönderecek. Buna ek olarak PCS ve VCS’ten ikişer, LLA ve CBLOL’den birer takım turnuvaya katılacak.

Önceden de duyurduğumuz üzere MSI 2024, 1-19 Mayıs 2024 tarihlerinde Çin’in Çengdu şehrinde gerçekleşecek. 2024 Dünya Şampiyonası da 25 Eylül 2024’ten 2 Kasım 2024’e kadar sürecek. Ön elemeler ve İsviçre usulü aşaması Berlin’deki Riot Games Arena’da, çeyrek finaller ve yarı finaller Paris’teki Adidas Arena’da ve final de Londra’daki O2 Arena’da gerçekleşecek. 

Son olarak oyun, spor ve topluluğa damgasını vuranları anabileceğimiz LoL’e özel bir onur listesi olan LoL Espor Hall of Legends’ı duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Her bölgeden espor sektörünün deneyimli ve uzman isimlerinden oluşan bağımsız bir oylama heyeti oylarıyla listenin ilk ismini belirleyecek. Listeye girenler hem oyun içinde hem oyun dışında kutlanacak. Ayrıntılar ileri bir tarihte paylaşılacak.

2024 Sezonu Ürünleri

11 Ocak 2024’te oyuncular yeni sezonu kutlamak için Riot Games Merch Mağazası’ndan şu yeni ürünleri alabilir:

 • Jimei Palace Aatrox 1/6 Ölçekli Heykel
 • Sınırsız Samira Heykeli

League of Legends ve LoL Esporu hakkında daha fazla bilgi için leagueoflegends.com/tr-tr ve lolesports.com adreslerini ziyaret edin.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top