Ekonomideki mücevher parlıyor

Dünyayı derinden etkileyen küresel tedarik zincirindeki aksamalar, Rusya-Ukrayna savaşı, enerji krizi gibi sıkıntılara rağmen Türkiye’nin ihracatı hız kesmiyor. İhracat ürünlerine bakıldığında ise ‘Mücevher Sektörü’ önemli bir konumda olduğu görülüyor. Nitekim; kuyumculuk sektörü 2022 yılını 5 milyar 855 milyon dolarlık ihracatla kapatırken altın ve gümüş ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 7, pırlantalı mücevher ihracatı ise yüzde 33 oranında yükseldi. Bu denli önemli sektör, Informa Markets tarafından 16-19 Mart 2023 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlencek ‘Istanbul Jewelry Show’ ile 53’üncü kez bir araya gelmeye hazırlanıyor.

40 bin sektör profesyoneli

Fuarda altın, mücevher, pırlanta, renkli taş, değerli ve yarı-değerli taş, inci, gümüş, gümüş takı ve gümüş ev eşyası, altın montür, rafineri, saat, kalıp, vitrin dekorasyon, makine-ekipman ve yan sanayi, kasa, yazılım, lojistik ile aydınlatma gibi ürün gruplarını kapsayan 1.500 katılımcı firma ve marka yer alacak. ABD’den Hindistan’a kadar farklı coğrafyalardan alıcılarla tanışma ve iş birliği imkânı sağlayan fuara katılan firmalar, özel ürün ve koleksiyonlarını, 140’ı aşkın ülkeden gelecek 40 bin sektör profesyonelinin beğenisine sunacak.

Mücevher sektörünün trendleri belirlenecek

Yerli yabancı sektör profesyonellerini ağırlayacak fuarda Mücevher İhracatçıları Birliği ve Istanbul Jewelry Show’un ortak projesi olan Designer Club ile takı tasarımcıları ve ustaları ürettikleri tasarım ve takıları onlara ayrılan özel bir stantta sergileme şansı buluyor. Fuar alanında oluşturulan bu bölüm ile tasarımcılar, yeni fırsatların kapılarını aralarken, dünyaya da açılıyor. Fuar ayrıca Mücevher İhracatçıları Birliği ve İstanbul Kuyumcular Odası iş birliğinde “Art for Jewellery – Inspiration Hub” düzenlenecek. Farklı projelerle sanatın ve sanatçıların mücevher sektörüne katkıda bulunmasını amaçlayan etkinlik kapsamında dünyanın 1 numaralı trend öngörü firması WSGN, sektöre dair trendleri açıklayacak.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top